ALOJA
 Alojas novads | Aloja | Staicele | Brīvzemnieku pag. | Braslavas pag.

Aloja -> Reportāžas -> 3.Virsdiriģentu svētki

21.05.2011.
Alojā atzīmēja izcilā zižļa meistara – Indriķa Zīles 170. gadadienu

21.maijā Alojā notika mazie Dziesmu svētki, kuri aizritēja virsdiriģenta Indriķa Zīles 170. jubilejas zīmē. Šī diena alojiešiem bija īpaši gaidīta, jo todien svinēja 3. Virsdiriģentu svētkus, kuri mūspusē nu jau kļuvuši par tradīciju. Izcilā pirmo Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģenta Indriķa Zīles jubileju alojieši atzīmē ik pēc pieciem gadiem, kopā pulcējot kora dziedātājus, virsdiriģentus un Indriķa Zīles dzimtu.

Šogad pilsēta uzņēma gandrīz tūkstoti dziedātāju no dažādiem Latvijas novadiem, vairākus Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģentus, viesus no Tartu apriņķa - sieviešu korus Vanemuise, Lahti un akordeonistu ansambli Derpt. Ar savu klātbūtni pagodināja LR Nacionālo bruņoto spēku štāba orķestris.
Svētkus atklāja Tartu apriņķa koru koncerts Alojas evaņģēliski luteriskajā baznīcā.

Klātesošos uzrunāja Alojas novada domes priekšsēdētāja Dace Vilne, vēlot skaistus svētkus un prieku ikvienam, kas tajos piedalās.
Pilsētas centrā defilē programmu demonstrēja LR Nacionālo bruņoto spēku štāba orķestris. Viņu brīnišķīgo uzstāšanos ar interesi vēroja vairāki simti skatītāju. Skatītāji atzina, ka tas bijis ļoti gaidīts brīdis, tādēļ jūtas gandarīti un sajūsmināti par redzēto.
Dejoja Alojas kultūras nama bērnu deju kolektīvi.

Dienas vidū koru komandas piedalījās sporta spēlēs, kuras notika vidusskolas sporta laukumā. Savu sportiskumu dziedātāji varēja pierādīt vairākos sporta veidos – tautas bumbā, volejbolā, basketbolā un šautriņu mešanā.


Par sportiskāko atzina SIA Latvija Statoil kori Cantus Fortis, bet Limbažu apriņķa koru virsdiriģents Kaspars Ādamsons kļuva par sportiskāko virsdiriģentu. Par balvām bija gādājusi Alojas novada dome sadarbībā ar Swedbank Valmieras filiāli.

Vēlāk Jūras ielā notika atceres brīdis pie pirmo Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģenta Indriķa Zīles piemiņas akmens.


Ar dziesmām piemiņas brīdi iesāka koris no Igaunijas un Alojas Ausekļa vidusskolas 1.-4.klašu koris. Diriģents Jānis Zirnis uzrunā apliecināja, ka alojieši var būt lepni par to, ka no šīs puses nāk tādi izcili kultūras cilvēki kā Auseklis un I.Zīle. Viņš priecājās, ka šejienieši kopj un turpina Dziesmu svētku tradīciju, norādot uz Alojas mazajiem dziedātājiem.


Indriķa Zīles dzimtas pārstāve Daina Gavare radinieku vārdā pateicās par svētku organizēšanu, dāvinot pilsētai kociņu. To plānots iestādīt tur pat pie piemiņas akmens.

Īpaša tradīcija šajos svētkos kopš 2001. gada ir Virsdiriģentu birzs stādīšana. Tajā kuplo ozoliņi, kuru skaitu šogad virsdiriģenti papildināja, iestādot jaunus stādiņus.
Pa kociņam iedēstīja Ivars Cinkuss, Anda Lipska, Mārtiņš Klišāns un Kaspars Ādamsons.


Pēc tam Māra Skride svinīgi katram pasniedza īpašu diriģenta zizli, kuru gatavojis alojieties Māris Krūmiņš.
Svētku noslēguma koncertā diriģenti tika arī pie dāvanas – biedrības Liepale austajām šallēm. Liepales darbu izstādi dienas gaitā varēja aplūkot Dienas centrā. Tāpat savus veikumu izrādīja Alojas mūzikas un mākslas skolas pašreizējie audzēkņi un absolventi.


Izstādes, veltītas I.Zīlem un viņa dzimtai, bija apskatāmas sporta hallē un bibliotēkā. Netālu no vidusskolas parka garāmgājēji fotogrāfijās varēja atskatīties uz pirmajiem diviem svētkiem, kuri notika 2001. un 2006. gadā. Vidusskolas telpās portreta zīmējumus apskatei piedāvāja skolas absolvents - vilzēnietis Kārlis Zālītis.
Dienas otrajā pusē pilsētas bibliotēkā kuplā pulkā tikās Zīles pēcnācēji vairākās paaudzēs – kopumā vairāk kā 20 dzimtas pārstāvji. Daži no viņiem vēl šodien lepni nes Zīles uzvārdu.

Dzimtas runassieva Daina Gavare stāsta, ka svarīgākais notikums šogad ir jaunākā Zīles pēcteča piedzimšana. Par godu izcilajam virsdiriģentam atvasītei dots vārds Indriķis. Arī brāļi Juris un Ingolfs Zīles plāno Indriķa vārdā nosaukt vikingu kuģi, kuru patlaban kopīgi būvē. Tas vizināsies Daugavas ūdeņos. Sanākšanas reizē tika šķirstīts dzimtas albums, kurā fotogrāfijās atspoguļoti nozīmīgākie Zīles pēcgājēju tikšanās brīži – iepriekš rīkotie virsdiriģenta godināšanas svētki Alojā, kopīgais brauciens ar alojiešiem uz I.Zīles atdusas vietu Tartu un dzimtas salidojums 2008. gadā Minhauzena muzejā Duntē.

D.Gavare stāsta, ka materiālu vākšana par dzimtas vēsturi sākusies jau ar I.Zīles mazmeitas Margaritas Sidares aktīvo darbību. Viņai bijusi mapīte ar dažādam liecībām par vectēva dzīves gājumu. 2003. gadā, kad D.Gavares meita Ilze vākusi materiālu zinātniskajam darbam, mapītes saturu nācies pārrakstīt datordrukā, jo visas vēstules, atmiņu stāstījumi un dokumenti bijuši sliktā stāvoklī, ar roku rakstīti. Vēlāk, sazinoties ar Alojas bibliotēkas vadītāju Sarmīti Frīdenfeldi, radusies ideja par grāmatas izdošanu, kura realizējusies 2007.gadā. – Savas dzimtas saknes bērni sāk apzināties pieaugot. Tad rodas lepnuma sajūta par to, kas mēs esam. Šī apziņa dara mūs vērtīgus, - saka Gavares kundze. Sasveicināties ar dzimtu bija atnākusi arī domes priekšsēdētāja, kura no diriģenta pēctečiem saņēma pateicības vārdus par brīnišķīgo svētku organizāciju.
Noslēguma koncerts pulcēja ne tikai korus, virsdiriģentus un viesus, bet arī kuplu pulku pašmāju klausītāju.


Ar Dziesmu svētku Līgo karoga pacelšanu lielais svētku koncerts varēja sākties.


To vadīja Radio 3 cilvēki – Dagnija Grīnfelde un Edgars Raginskis. Viņi arī nolasīja apsveikumus, kuri saņemti no Valsts prezidenta Valda Zatlera un Kultūras ministres Sarmītes Ēlertes.


Lielā kopkora priekšā diriģēja ne tikai ozoliņu birzs stādītāji, bet arī Jānis Zirnis, Arvīds Platpers, Pauls Kvelde un Edgars Račevskis.


Tandēmā ar LR Nacionālo bruņoto spēku štāba orķestri (diriģents Guntis Kumačevs) koris izpildīja vairākus skaņdarbus. Saviļņojumu sniedza vairākas R.Paula kompozīcijas un mazās, bet latviešu sirdij tuvās himnas - Jāzepa Vītola Gaismas pils, Zigmāra Liepiņa Svētī debesīs šo zemi un citas. Koncertu papildināja dažas igauņu kompozīcijas, tostarp akordeonistu ansambļa Drept sniegums.
Pēc koncerta visi devās uz ozoliņu birzi, kur kājas dejā izlocīja koru dziedātāji.

Svētki noslēdzās ar balli grupas Zeļļi spēlētās mūzikas pavadībā.

   Bilžu albums >>>

Liānas Lilenblates-Sipko
teksts un foto

Kamēr tauta dzied, tauta dzīvo,
kā tauta dzied, tā viņa dzīvo;
un, kamēr tauta dzied savu dziesmu,
tā nemirs nemūžam.

M.Ausala

SIRSNĪGS PALDIES

visiem, kas ar padomu, darbu vai finansiāli palīdzēja III Virsdiriģentu svētku norisē!

Svētki bija īpaši ar lielo dalībnieku skaitu un ar daudzu alojiešu atsaucību, brīvprātīgi iesaistoties svētku organizēšanā.

No svētku viesiem saņēmām atzinību par sakopto, skaisto pilsētu un lieliski pavadīto dienu Alojā!

Lai šie labie vārdi gandarī mūs un dod spēku un apņēmību veidot nākamos svētkus!

Alojas kultūras nama direktore Ineta Laizāne
 

Šī bija 1. Alojas pilsētas interneta lapa 2007.-2011.gadā
Lapas veidotājs Māris Kalējs
tālrunis 29216755, e-pasts marissanne.lv

2007-2011 © Alojas novada dome

Lapa pēdējo reizi labota 2011.gadā!
_____________